TOPlist

Trestněprávní žaloba na čínského dodavatele? Ano, ale…

Jan Hebnar
Trestněprávní žaloba na čínského dodavatele? Ano, ale…

Pokud Vás někdy napadlo podat na čínského dodavatele trestní oznámení (což napadne dříve nebo později většinu podvedených českých importérů), to podat můžete, ale je otázka, co tím budete sledovat. Pokud Vám jde o morální zadostiučinění, tak má smysl takový krok provést. Pokud by byl skutečně pachatel usvědčen, bude mu vyměřen trest (stává se to však velmi výjimečně, jelikož policejní orgány ČLR se do kauz v oblasti mezinárodního obchodu pouštějí jen velmi nerady a většinou nechají věc vyšumět), ale tak jako tak, čínské orgány nebudou řešit Vaše nároky. Náhradu škody můžete získat jen v případě, že se spolehnete na normální civilně-právní řízení.

Nebo můžete zkusit kontaktovat konzultanty, kteří mají občas s vymáháním podobných dluhů štěstí (odhaduji to tak na 20 procent).

Je však skutečnost, že většina firem v takových případech dříve nebo později částku odepíší ve prospěch položky „lessons learned“.

Zatím nikdo z obchodníků (a netýká se to jen českých firem) totiž nepřišel na to, jak z Číňanů efektivně peníze vymoci, pokud nemáte velmi dobrou smlouvu nebo nějaký typ zástavy nebo něco, proč s Vámi čínská strana má vůbec jednat (co od Vás chce). „Po bitvě je každý generál…“ ale opravdu nelze doporučit, než na občas trochu divokém východě investovat peníze do 1) prověření partnera před obchodem (např. kreditním ratingem) 2) funkční smlouvy 3) kontroly zboží před naloděním.

Komentuj jako první

Komentuj příspěvek

Kontrolní číslo: 671
Odeslat komentář

Aktuální články

Jak nakrmit Draka?

Ondřej Lapisz

Vzdělávací kurzy

Vzdělávací kurzy pro firmy

Newsletter

Ty nejdůležitější zprávy pro vaše čínské podnikání.
Přihlaste se k odběru pravidelného Newsletteru zde.
Odeslat