TOPlist

Rozhovor: Stanislav Linc, BOD TOS Kunming; TOS Varnsdorf

Jan Hebnar
Rozhovor: Stanislav Linc, BOD TOS Kunming; TOS Varnsdorf

finančni ředitel a člen BOD TOS Kunming; asistent GŘ TOS Varnsdorf

1) Čím se v Číně zabýváte, resp. co je hlavní podstatou Vašeho podnikání v ČLR?

Předni světovy vyrobce obraběcich strojů firma TOS Varnsdorf, se specializaci na vyrobu a vyvoj horizontalnich frezovacich a vyvrtavacich strojů a obraběcich center, si založil v Čině JVC na vyrobu lehči řady těchto obraběcich strojů. Naše vyrobky se dobře uplatňuji v různych sferach průmyslu – jak ve vyrobě dopravnich prostředků, energetice, těžebnim průmyslu, stavbě lodi, tak i ve všeobecnem strojirenstvi. Proto nemůžeme chybět na činskem trhu, kde v posledni době probiha prudky rozvoj ve všech těchto odvětvich. Moje misto ve firmě je velmi jednoduche. Chráním zajmy českeho investora a jsem v pozici finančního ředitele, nebo chcete-li, konzultanta. Funkce je to častečně ekonomicka, ale i diplomaticka a technicka. K detailnim věcem technickeho razu mam k ruce technickeho konzultanta z TOS
Varnsdorf.

2) Jak dlouho jste v Číně?

V Číně jsem na dlouhodobych pobytech celkem asi tři roky. Kratkodobě však Činu navštěvuji již asi 15 let.

3) Jaké jsou podle Vás pozitivní stránky podnikání v Číně?

Pozitivni a negativni stranky podnikani v ČLR. Otazka je velmi široka a složita. Pozitivni stranka je samozřejmě šiře činskeho trhu a investice činske vlady do rozvoje ekonomiky obecně, což nese i investice do oborů, ktere potřebuji naše stroje. Stale ještě hraje svoji roli naše značka. Značka TOS (což v češtině znamena Tovarny Obraběcich Strojů) je v Čině znama již od konce druhe světove valky a kvalita českych strojů nam vlastně vytvořila podminky pro vstup na tento trh. Mnoho čínských firem dava přednost strojům vyrobenym v Čině, avšak s českou kvalitou a z českych komponentů.

4) Jaké jsou podle Vás negativní stránky podnikání v Číně?

No, těch je určitě take dost. Zde je však potřeba řici, že každy podnikatel musi zvažit připadne negativni vlivy na podnikani již před vstupem do JVC. Pokud jde o JVC a ne 100% vlastněnou firmu, tak ma velky vliv vyběr vhodnych partnerů a zaměstnanců. Problemem může byt, že člověka, kteremu davate moc a rozhodovaci prava, znate kratce a vlastně o něm nic nevite. Take někteři mistni zaměstnanci na řidici urovni se mohou často schovavat za oblíbenou větu: „My mame jinou kulturu“. Pokud stoprocentně vlastnite firmu, pak si s tim lehce poradite (pokud mate spravně udělane pracovni smlouvy), ale v připadě, že si tohoto pracovnika dosadil Vaš partner v JVC, pak může byt s vyměnou nevhodneho člověka problem. Vyběru čínských spolupracovniků doporučuji proto věnovat maximalni pozornost. Bude na tom zaležet uspěch firmy.

5) Proč se stále do Číny vracíte?

K Čině jsem si vlastně vytvořil velmi hezky vztah. Bez toho zde nelze pracovat. Musíte být optimističtí, protože Číňané vycítí Vaše problémy s chovaním vůči nim a nevědí, jak se k tomu stavět. Nemají rádi kritiku a přímo nesnáší, když jim někdo dokazuje jejich hloupost, nevzdělanost atd. Naproti tomu lze v Čině najit spoustu velmi vzdělanych lidi, ze kterych čiši životni optimismus, kteři vědi, kde je jejich misto, a ke kteremu cili mohou vzhližet. K Čiňanům je nutno se umět chovat a akceptovat jejich tzv. jinou kulturu. Maji uplně jine stupně priorit, chovani, a ty buďto budeme akceptovat a budeme s nimi vychazet, nebo je akceptovat nebudeme a potom budeme mit velke problemy. Ovšem Ti vzdělani, vystudovani v zahraniči a vrativši se domů (takzvane „želvičky“), dokaži člověka rychle přesvědčit, že tato země ma velkou budoucnost. Druhym důvodem, proč se rad vracim do Činy, je jeji přiroda a historie. Užasne pamatky rozsete po cele Čině zasazene do užasne rozmanitosti přirodnich scenerii. Vždy je možno vidět něco noveho, zajimavějšiho. No a v neposledni řadě je zde nutno obdivovat relativni bezpečnost. Pokud člověk nevyhledava problemova mista a to zejmena v noci, neni se třeba ničeho bat. Navštivil jsem již mnoho mist, kam by se normalni turista jistě bal podivatm a nikdy jsem neměl važnějši problemy. S Čiňany jsem se vždy dokazal domluvit, i když činsky skoro vůbec nemluvim.

Komentuj jako první

Komentuj příspěvek

Kontrolní číslo: 487
Odeslat komentář

Aktuální články

Jak nakrmit Draka?

Ondřej Lapisz

Vzdělávací kurzy

Vzdělávací kurzy pro firmy

Newsletter

Ty nejdůležitější zprávy pro vaše čínské podnikání.
Přihlaste se k odběru pravidelného Newsletteru zde.
Odeslat