Domů Média Články Rozhovor: Maroš Breda, ECM Real Estate Investment

Rozhovor: Maroš Breda, ECM Real Estate Investment

Autor článku:
Jan Hebnar
Jan Hebnar

Executive Vice-President China

1) Čím se v Číně zabýváte, resp. co je hlavní podstatou Vašeho podnikání v ČLR?

Naše společnost podniká v oblasti nemovitostí. Podíleli jsme se na projektu a investici do obchodního centra (ECMall) a kancelářské budovy (Metropolis Tower) v Pekingu. Dnes jsou již oba projekty úspěšně dokončeny a otevřeny pro podnikání mezinárodních, ale i místních značek. Celková nájemní plocha projektů tvoří 112,000m2. Také se podílíme na přípravných pracích obchodního centra a bytového komplexu na novém projektu v Qingdao.

2) Jak dlouho jste v Číně?

Na čínském projektu pracuji od roku 2005 a příští rok to tedy bude již 5 let.

3) Jaké jsou podle Vás positivní stránky podnikání v Číně?

Čína prochází již přes 10 let významným rozvojem ekonomiky, čemuž nasvědčuje vysoký růst HDP a zvyšující se počet finálních spotřebitelů. Znamená to, že se naskytují nezvyklé možnosti pro podnikání zahraničních subjektů – čínské podniky a spotřebitelé mají zájem o naše české produkty a know-how

4) Jaké jsou podle Vás negativní stránky podnikání v Číně?

Je jich určitě více, budu se tedy snažit jmenovat alespoň několik. V prvé řadě je to uzavírání okruhu příležitostí v některých oblastech podnikání resp. zhoršení vstupu pro zahraničního podnikatele na místní trh. Dále také těžké a dlouhé jednání k dosažení finálního výsledku resp. úspěchu pro českého podnikatele. To jsou jistě významné faktory. V zásadě platí, že každý český podnikatel zde potřebuje více času, finančních prostředků a zejména vlastni trpělivosti na dosažení úspěchu.

5) Vidíte jako správný směr úspěšného rozvoje čínské ekonomiky držení vysokého růstu HDP?

V současné době centrální vláda připravila balíček investic na podporu překonání propadu exportu, který je strukturován do investic v infrastruktuře. Zejména pak vede k zabezpečení pracovních míst a tedy i spokojenosti lidu. Na druhé straně jsou státní firmy nuceny produkovat a plnit plány. Koncem roku 2010 – pokud se neobnoví export – mohou způsobit enormní zásoby surovin a produktů nerovnost v ekonomice a vyvolat opravdovou krizi v Číně. Bude určitě zajímavé sledovat vývoj čínského versus západního modelu řízení ekonomiky na překonání finanční krize.”

Potřebujete konzultovat svůj podnikatelský záměr s Čínou?

Ozvěte se nám a domluvíme se na spolupráci.

Kontaktujte nás
2024 © SINOVIA CONSULT s. r. o.
Webdesign: HexaDesign Realizace: Studio digitálních řešení
TOPlist