TOPlist

Platba předem při importu zboží – sázka do loterie nebo nutnost?

Jan Hebnar
Platba předem při importu zboží – sázka do loterie nebo nutnost?

Požadovat celkovou platbu předem je z hlediska čínských dodavatelů běžné, jelikož malé továrny v Číně často pracují s velmi malou marží a jejich cash flow jim nedovoluje zafinancovat nákup vstupů bez toho, aby byla částka za dodávku zaplacena předem.

Na druhou stranu, je třeba přiznat, že pokud dodavatel po zaplacení 100 procent částky zboží nedodá, neexistuje pro českého odběratele žádná efektivní možnost, jak se k penězům zpět dostat. Existují teoretické možnosti, jako je např. žaloba (ta ale vyžaduje mít platnou smlouvu z hlediska čínského práva s místní příslušností soudu v Číně nebo odpovídající rozhodčí doložku, což u malých dodávek většinou nikdo neřeší a obchod probíhá pouze „na fakturu“), nicméně ani ty většinou nejsou vzhledem k výdajům za právní zastupování pro českou stranou reálně akceptovatelné. Zaplacená částka tak pak často končí pod položkou „poněkud drahá lekce“.

V tomto smyslu existuje několik řešení, které se pokoušejí zkušení odběratelé s dodavatelem dohodnout:

- Pochopitelně je to akreditiv, jenže ten něco stojí a neřeší problém čínské strany s hotovostí. Proto se v reálu u malých dodávek (+- jeden kontejner) setkáváme v Číně s akreditivem relativně málo často.

- Zálohová platba – ty jsou již častější – běžně se mezi obchodními partnery daří dohadovat zálohu 50/50 (padesát před, padesát po nalodění zboží), nebo dokonce 30/70. Toto řešení bych doporučil nabídnout vždy Vašemu partnerovi. Pokud nebude souhlasit, málokdy existuje v Číně jen jeden dodavatel zboží, o které máte zájem, Vyjednávací pozice kupce je tak většinou mnohem lepší, než prodávajícího (ne vždy si to importující firmy uvědomují a využívají toho).

- Poslední řešení je platba celé částky předem, ale ta vyžaduje skutečně velmi detailní due dilligence dodavatele – tzn. vidět továrnu, ověřit reference, setkat se s vlastníky (nebo alespoň někoho na místo vyslat atd.). Hospodářská situace v Číně se v posledních měsících výrazně zhoršila a je běžné, že podnik, který dnes přijal Vaši platbu zítra zbankrotuje (týká se to právě oněch podniků, které s nízkou marží vyvážejí exportní zboží).

Není tak možné zastírat, že odběratel často při nákupu zboží z Číny zariskovat musí. Často však stačí dodržet několik zásadních kroků a velké množství čínských podvodníků je tak rázem „vyeliminováno“. O tom, jak prověřit dodavatele z veřejných zdrojů a s relativně malými náklady se dočtete na mnoha místech na těchto stránkách.

Komentuj jako první

Komentuj příspěvek

Kontrolní číslo: 599
Odeslat komentář

Aktuální články

Jak nakrmit Draka?

Ondřej Lapisz

Vzdělávací kurzy

Vzdělávací kurzy pro firmy

Newsletter

Ty nejdůležitější zprávy pro vaše čínské podnikání.
Přihlaste se k odběru pravidelného Newsletteru zde.
Odeslat