Domů Média Články Guanxi - korupce s lidskou tváří?

Guanxi - korupce s lidskou tváří?

Autor článku:
Hana Walderová
Hana Walderová

Říká se, že bez správného guanxi v čínské politice či byznysu nemáte naději na úspěch. Na talentu prý závisí jen z 30%, ten zbytek pak tvoři schopnost vytvářet dlouhodobé vazby s těmi, kteří Vám mohou být v budoucnu nápomocní, tzv. “guanxi”.
S přesnou definicí guanxi zatím ještě nikdo nepřišel. Vezmeme-li to ale kolem a kolem, tak jde o mezilidské vztahy postavené na jakémsi nevysloveném slibu vzájemného závazku si ve chvílích potřeby pomoci, asi tak něco jako naše networking.

Guanxi si můžete získat dárkem nebo službičkou

Guanxi se do angličtiny někdy ne zcela přesně překládá jako gift-giving. Něco na tom ale je - ony mezilidské vztahy v Číně sice můžete kultivovat nejrůznějšími službami od hlídání dětí až po shánění kontaktu na dobrého zubaře, ale neproniknete-li do komplexního systému darů a dárků, nebudete mít nikdy úplně správně našlápnuto.
Jaký dar vybrat je od Dengových ekonomických reforem a otevření čínského trhu západnímu zboží snad věda sama o sobě. Zatímco v 60. a 70. letech, kdy čínské hospodářství stagnovalo a stagnovalo, člověk vystačil s košíkem vajec, či kusem pěkné látky, dnes byste s něčím podobným nepochodili ani v té nejzapadlejší ze zapadlých čínských vesnic. Není totiž asi překvapením, že s růstem čínské ekonomiky se zvyšují i nároky na hodnotu přijatelného dárku.
Pro lepší představu: v roce 2009 byla na internetu zveřejněna informace, že jedna nejmenovaná menší čínská společnost utratila na guanxi za jediný rok 1.6 milionu RMB, cca 5 milionu korun a nějaké drobné. Ale pozor, Čína již dávno není zemí omezené nabídky a zdaleka tak neplatí, že koupení cenné věci jenom proto, že je cenná, je záruka úspěchu. Vlastně paradoxně opak může být pravdou. On totiž přehnaný dar jen tak z ničeho nic může až příliš otevřeně křičet do světa, že Vám vlastně nejde o nic víc, než o pomoc s blížící se soudní kauzou za neplacení daní, či nákupem obchodní licence na prodej léčiv.

Vybrat správný dárek však není jednoduché

Guanxi tak krom investice finančního rázu sežere taky dost velkou část vaší energie a volného času. Neb jenom díky konverzací u pekingské kachny, přiopilému prozpěvování karaoke, či prohánění se po golfovém hřišti budete schopní svou oběť poznat natolik dobře, abyste koupili to správné (ať už je to intensivní kurz angličtiny, který by jeho syn prý potřeboval jako sůl, nebo prastará váza, díky níž na svou stranu získáte jeho paní).
Není asi příliš divu, že z našeho pohledu je guanxi až nápadně podobné prachsprosté a odsouzeníhodné korupci. Ovšem když přijde na srovnání západu s Čínou, velmi brzo zjistíte, že srovnávat tyhle dva kouty světa úplně moc nejde. Jsou od sebe prostě tuze daleko a cesty, kterými se jejich společenské systémy vydaly, byly od nepaměti až příliš odlišné.
Výsledkem tak povětšinou je, že Čína ty slavné západní koncepty – které bychom jí tak rádi vnutili, ať už se přeci konečně začne chovat jako vyspělý národ - vždy přetvoří k obrazu svému, a západu pak nezbyde nic jiného než nad daným výsledkem překvapeně kroutit hlavou a nesouhlasně pomlaskávat. A tak podobně jako z Marxismu-Leninismu udělali Maoismus a z volného trhu kapitalismus „with Chinese characteristics“, tak podobně je tomu i s tou korupcí a guanxi.

Guanxi mají pro čínskou společnost obrovský význam

Čína je zemí s konfuciánskou tradicí. I přes úpěnlivou snahu Mao Ce-tunga vymýtit hluboce zakořeněný systém etických norem, je dodnes čínská společnost jednou z těch vůbec nejvíce postavených na systému složitých mezilidských vztazích, v němž má každý svou roli, předurčující, jak se chovat vůči ostatním. A právě ony guanxi tvoří jeden ze základních kamenů těchto mezilidských vztahů v podnikání a politice. Výsledkem je, že každý ví, co pro něj je a není přípustné, komu lze a nelze důvěřovat a s kým sdílet jaké informace. Vlastně díky guanxi tak mohl Deng Xiaoping v 90. letech vládnout Číně, aniž by vlastně měl vedoucí pozici ve vládě, či v armádě. Podle některých je guanxi tak silně zakořeněno v čínské tradici a nabývá takového respektu a důležitosti, že prakticky vytváří sekundární soudní systém doplňující ten oficiální, v němž komunistická strana je víc, než zákon. Nejen, že je tedy guanxi mnohdy důležitější než obsah samotné obchodní smlouvy, ale hlavně může člověku zachránit krk, když jde opravdu do tuhého.
Je-li tedy celý společenský systém veskrze postaven na guanxi, proč se čínští politici tak rádi obviňují z korupce a lze mezi těmito koncepty vůbec rozeznat nějaký rozdíl?
Někdo tvrdí, že poukazovat na korupci, která je v Číně – stejně jako na západě - považována za ilegální, je prostě tím nejsnadnějším způsobem, jak se zbavit toho, jenž se znelíbil straně. A tak, ač to vlastně dělají všichni, když pohár přeteče a někdo s vámi chce zatočit, stačí poukázat na jednu z kauz a dát vám nálepku úplatkáře.

Korupce je ale z jiného těsta

Jisté rozdíly ale mezi korupcí a guanxi lze najít. Tím největším, zdá se, je ona aktuálnost požadované pomoci. V guanxi prý člověk nedělá dobrotu s jasnou vidinou toho, co by si za ni rád odnesl (nebo to alespoň nedává jasně najevo), ale prostě proto, že se to v budoucnu může třeba hodit. Aneb jak jedna moje známá původem z Pekingu zajímavě poznamenala: ‘když nějak pomůžu své belgické kolegyni, můžu si být poměrně jistá, že další den ráno na mě bude v kanclu čekat ta nejlepší čokoláda. Mně by však bylo daleko příjemnější, kdyby mi na oplátku nabídla pomoc, až ji opravdu budu potřebovat. Také forma daru je v debatě guanxi-vs.-korupce dosti důležitá. Zatímco předávání červených obálek naducaných horentními sumami RMB je známka snahy o úplatek, „přátelská“ koupě ročního členství v prestižním golfovém klubu (ač jeho cena přesáhla půl milionu RMB) prý ne tak úplně.
Závěrem už zbývá se snad jenom zeptat, jestli má vlastně expat vůbec možnost guanxi v Číně kdy navázat nebo se jedná veskrze o čínskou záležitost, kterou si člověk pečlivě vytváří od narození. Podle studie z Copenhagen Business School prý máme šanci i my. Jednoduché to však žádném případě nebude. Nedůvěra k cizinci totiž celý již tak dlouhý a finančně náročný proces ještě více komplikuje, prodlužuje a zdražuje. Autoři tak doporučují najít si na guanxi čínského prostředníka, který Vám dodá tu správnou dávku důvěry a snad i potřebných rad, jak se celým tím zapeklitým systémem úspěšně prokousat. Tak hodně štěstí!

Potřebujete konzultovat svůj podnikatelský záměr s Čínou?

Ozvěte se nám a domluvíme se na spolupráci.

Kontaktujte nás
2024 © SINOVIA CONSULT s. r. o.
Webdesign: HexaDesign Realizace: Studio digitálních řešení
TOPlist