Domů Média Články Dovoz z Číny – „zalevno“ to bez rizika nejde

Dovoz z Číny – „zalevno“ to bez rizika nejde

Autor článku:
Jan Hebnar
Jan Hebnar

Občas se na nás obracejí čeští podnikatelé s žádostí o „prověření“ čínského partnera (což do jisté míry umíme). Český podnikatel z emailu níže žádal více – záruku, že čínská firma není podvodník. To bohužel neumíme a není toho schopen nikdo. Existuje ale několik obecných rad a „selských rozumů“, které by měl mít každý dovozce z Číny na paměti. Dramaticky se tak snižuje riziko, že bude na divokém východě okraden. Viz má odpověď níže.

Dobrý den,

abychom zjistili informace o této společnosti, budeme Vás muset požádat o jejich registrační číslo, pak se budeme moci podívat do rejstříku a například zjistit, kdy byla založena.

Jinak „zaručit“, že se jedná o spolehlivou společnost, bohužel z pochopitelných důvodů nemůžeme. Dovolte mi ale říci můj osobní názor, o importu z Číny existují dvě obecné pravdy:

1) Pokud půjdete cestou „za levno“, objednáte zboží „naslepo“ např. z Alibaby, bez osobního kontaktu s dodavatelem atd., bez bez kreditního ratingu dodavatele, bez prověření od auditora, bez smlouvy psané čínským právníkem (který ví, které razítko a na jaké stránce je nezbytné pro platnost smlouvy). bez quality inspection před naloděním zboží, ušetříte určité peníze, ale výrazně riskujete. Existuje určitý typ zboží, např. dárkové předměty, kde se to dá risknout (jestli měl být objednaný zapalovač s logem tučňáka zelenožlutý nebo žlutozelený – což dodavatel „nezvládnul“ podchytit – může být nakonec jedno). Pak ale existuje obrovská spousta zboží, které dle mého názoru není možné z Číny dovážet bez výše zmíněných preventivních opatření, protože čínský dodavatel toho skoro _vždy_ v nějakém smyslu využije. Kam spadá Vaše zboží nevím, nejsem oborový specialista, ale tipuji druhou kategorii.

2) Pokud dodržíte několik zásadních „rad“, můžete si být nejméně na 90 procent jisti, že Váš import proběhne v pořádku. Tyto rady resp. „pravidla“ prodávají konzultanti a jsou založeny na jejich dlouhodobé zkušenosti s Čínou. Pokusím se shrnout některé nejzásadnější, z kapitoly tzv. „selský rozum“, snad Vám také pomohou:

- Vždy brát zboží od výrobce, nikoli obchodníka. Obchodník – firma o cca 2 a 3 lidech – nikdy nebude řešit vzniklý problém a vyplatí se mu raději firmu zrušit a nebo poslat do konkurzu, než se s Vámi soudit. Jak zjistit, že se jedná o podvodníka ? Něco odhalí web („jak je možné, že firma má jednoho sales managera který zvedá telefon ?“), něco výpis z rejstříku (výše kapitálu, datum založení atd – pokud je tedy pravý…), 100 procentní je jen někoho na dané místo poslat.
- Do dané firmy zavolat. Zvedá telefon stále stejný člověk, který navíc mluví anglicky ? Jedná se o obchodníka, nebo podvodníka (paradoxně jejich angličtina je lepší, než ve výrobních firmách).
- Nikdy nebrat nejlevnější cenu, vyfiltrovat 20 procent spodních nabídek. Pravděpodobnost, že půjde o podvodníky je v tomto případě mnohonásobně vyšší.
- Vždy mít smlouvu. Alespoň v angličtině (jestli ji Číňan podepíše), příslušnost soudu v Číně nebo arbitráž v Číně. Ohlídat si, že je podepsaná a orazítkovaná (!) razítkem firmy.
- Všechny informace od čínské strany prověřovat. Ne, že by Číňané přímo lhali, ale jejich vztah ke sdělování pravdy je jiný, než je běžné na Západě. To je prostá kulturní odlišnost.
- Vždy se zeptat na reference – to nic nestojí. Už jste do Evropy vyváželi ? Komu, můžete mi poslat kontakt?
- Pokud chcete budovat dlouhodobější vztah, do Číny alespoň poprvé zajet, osobně se s dodavatelem seznámit, prohlédnout provoz. Poté vždy před naloděním zboží poslat vlastní quality inspection (stojí v řádech stovek USD), nebo alespoň tuto podmínku dát do smlouvy (toto je tzv. finta i pokud se nakonec rozhodnete ušetřit a nikoho na QC neposílat – Čínský dodavatel stejně bude s touto variantou pracovat, což má positivní vliv na kvalitu dodávky).
- Vždy si vyžádat registrační licenci. Trvá to moc dlouho, nechtějí Vám ji ukázat? Okamžitě pryč.

Takže tak, vzal jsem to trochu obšírněji, snad Vám to k něčemu bude. Pošlete mi prosím registrační číslo a pokusíme se zjistit o co se jedná.

Děkuji a zdravím do ČR.
Jan Hebnar

Potřebujete konzultovat svůj podnikatelský záměr s Čínou?

Ozvěte se nám a domluvíme se na spolupráci.

Kontaktujte nás
2023 © SINOVIA CONSULT s. r. o.
Webdesign: HexaDesign Realizace: Studio digitálních řešení
TOPlist