TOPlist

Dovoz z Číny selským rozumem

Jan Hebnar
Dovoz z Číny selským rozumem

Dovoz zboží z Číny není nikdy bez rizika. Jako každé riziko, i tohle můžete minimalizovat a to buď draze, nebo s přiměřenými finančními náklady.

1) Pokud půjdete cestou „za levno“, objednáte zboží „naslepo“ např. z Alibaby, bez osobního kontaktu s dodavatelem atd., bez bez kreditního ratingu dodavatele, bez prověření od auditora, bez smlouvy psané čínským právníkem (který ví, které razítko a na jaké stránce je nezbytné pro platnost smlouvy). bez quality inspection před naloděním zboží, ušetříte určité peníze, ale výrazně riskujete. Existuje určitý typ zboží, např. dárkové předměty, kde se to dá riskovat (jestli měl být objednaný zapalovač s logem tučňáka zelenožlutý nebo žlutozelený – což dodavatel „nezvládnul“ podchytit – může být nakonec jedno). Pak ale existuje obrovská spousta zboží, bez výše zmíněných preventivních opatření, protože čínský dodavatel toho skoro _vždy_ v nějakém smyslu využije.

2) Pokud dodržíte několik zásadních „rad“, můžete si být nejméně na 90 procent jisti, že Váš import proběhne v pořádku. Tyto rady resp. „pravidla“ prodávají konzultanti, které vedeme na našich stránkách a jsou založeny na jejich dlouhodobé zkušenosti s Čínou. Pokusím se shrnout některé nejzásadnější, z kapitoly tzv. „selský rozum“, snad Vám také pomohou:

- Pokud je to možné, vždy brát zboží od výrobce, nikoli obchodníka. Obchodník – firma o cca 2 a 3 lidech – nikdy nebude řešit vzniklý problém a vyplatí se mu raději firmu zrušit a nebo poslat do konkurzu, než se s Vámi soudit. Jak zjistit, že se jedná o podvodníka ? Něco odhalí web („jak je možné, že firma má jednoho sales managera který zvedá telefon ?“), něco výpis z rejstříku (výše kapitálu, datum založení atd – pokud je tedy pravý…), 100 procentní je jen někoho na dané místo poslat.
- Do dané firmy zavolat. Zvedá telefon stále stejný člověk, který navíc mluví anglicky ? Jedná se o obchodníka, nebo podvodníka (paradoxně jejich angličtina je lepší, než ve výrobních firmách).
- Nikdy nebrat nejlevnější cenu, vyfiltrovat 20 procent spodních nabídek. Pravděpodobnost, že půjde o podvodníky je v tomto případě mnohonásobně vyšší.
- Vždy mít smlouvu. Alespoň v angličtině (jestli ji Číňan podepíše), příslušnost soudu v Číně nebo arbitráž v Číně. Ohlídat si, že je podepsaná a orazítkovaná (!) razítkem firmy.
- Všechny informace od čínské strany prověřovat. Ne, že by Číňané přímo lhali, ale jejich vztah ke sdělování pravdy je jiný, než je běžné na Západě. To je prostá kulturní odlišnost.
- Vždy se zeptat na reference – to nic nestojí. Už jste do Evropy vyváželi ? Komu, můžete mi poslat kontakt?
- Pokud chcete budovat dlouhodobější vztah, do Číny alespoň poprvé zajet, osobně se s dodavatelem seznámit, prohlédnout provoz. Poté vždy před naloděním zboží poslat vlastní quality inspection (stojí v řádech stovek USD), nebo alespoň tuto podmínku dát do smlouvy (toto je tzv. finta i pokud se nakonec rozhodnete ušetřit a nikoho na QC neposílat – Čínský dodavatel stejně bude s touto variantou pracovat, což má positivní vliv na kvalitu dodávky).
- Vždy si vyžádat registrační licenci. Trvá to moc dlouho, nechtějí Vám ji ukázat? Okamžitě pryč.

3) Relativně levnou možností, jak začít, je také obstarat si o Vašem partnerovi všechno možné dostupné informace formou kreditního ratingu. Zjistíte tak například, jak je firma velká, kolik má roční tržby, vlastnickou strukturu atd. A to se vždy hodí. Kreditní rating stojí kolem 250 USD a dělají jej např. tyto firmy (pro aktuální kontakty stačí googlit):
- Sinocredit
- China Credit Information Service
- Coface
- Graydon International
- Huaxia D&B

Komentuj jako první

Komentuj příspěvek

Kontrolní číslo: 640
Odeslat komentář

Aktuální články

Jak nakrmit Draka?

Ondřej Lapisz

Vzdělávací kurzy

Vzdělávací kurzy pro firmy

Newsletter

Ty nejdůležitější zprávy pro vaše čínské podnikání.
Přihlaste se k odběru pravidelného Newsletteru zde.
Odeslat