TOPlist

Dovoz chemikálií, nový trendy podvod

Jan Hebnar
Dovoz chemikálií, nový trendy podvod

Z odpovědi na dopisy čtenářů tentokrát vybíráme firmu, která při dovozu z Číny obdržela místo domluvené chemikálie vodu, což následně potvrdila česká zkušebna. A je zřejmé, že dovoz vody z Číny se nevyplácí. Situace je prekérní také s ohledem na to, že před dovozem zboží jsme firmu prověřovali a jednalo se o existující firmu se základním kapitálem 1 000 000 RMB.

Vážený pane XXXX,

velmi mne mrzí, že se Vaše firma do této nezáviděníhodné situace dostala. Asi Vás příliš nepotěší, že nejste ojedinělým případem. Naopak, v posledním cca měsíci dvou se na nás obrátilo několik firem dovážejících chemické produkty s naprosto stejnou zkušeností. Tento nový trend si vysvětluji tak, že firma, která tento podvod realizuje ve skutečnosti ani nemusí být „klasický“ podvodník. Napovídá tomu i to, že se jedná o registrovanou firmu s relativně vysokým základním kapitálem (jak jsem Vám psal minule), která prostě nemůže zmizet tak, jako typický podvodník operující pod falešnou (nebo neexistující) identitou (a takových jsou tady také tisíce).

Vysvětluji si to takto – podle všech indícií se jedná o obchodníka, ne výrobní firmu (na to by byl základní kapitál moc málo). Tato firma má – v situaci, kdy obdrží Vaši poptávku – dvě možnosti:

1) Nakoupit od výrobce zboží, přidat řekněme 5 procentní marži a poslat Vám domluvený produkt. Nevím, za kolik byla Vaše dodávka, ale řekněme že 15 000 USD. Takže firma vydělá 750 USD a bude čekat, že jste byl spokojen a jednou (možná) objednáte další zboží.

2) Na divokém čínském východě má však tato obchodní firma ještě možnost B. Poté, co zjistila, že a) nemáte smlouvu b) máte smlouvu, ale ta je neefektivní z hlediska čínského práva (např. je neplatná protože není orazítkovaná, nebo stanoví jako rozhodný soud ve státě, jehož rozsudky Čína nevykonává) c) máte smlouvu efektivní z hlediska čínského práva, ale ta neobsahuje funkční doložku o inspekci kvality (před naloděním a od třetí osoby) a Číňan tak ví, že Váš jediný argument bude, že čínská zkušebna lhala a ta Vaše má pravdu (který čínský soud dá zapravdu Vám?). Poté, co tedy čínská obchodní firma zjistí, že jste to vy, kdo beznadějně tahá za kratší konec provazu, pošle Vám nějaké naprosto nepoužitelný materiál. Její zisk není 750 USD, ale 15 000 USD. Přijde o zákazníka (jistotu, že by se od Vás dočkala další objednávky však nemá tak jako tak) a ví, že Vaše reálné šance, jak získat peníze zpět, jsou v podstatě nulové.

Začíná mi připadat, že více a více dříve normálních obchodních firem operuje v tomto módu. Co z toho plyne pro Vás…. Od trestního oznámení bych Vás rád odradil – čínská policie je známá tím, že se minimálně zabývá trestními obchodními kauzami. Z pohledu čínského systému jde o Váš soukromoprávní spor a policii do toho nic není. Navíc, nemalá prostředky by Vás stálo obstarat všechny důkazy proti čínské firmě a výsledek (tedy teoretický výsledek) by nebyl náhrada Vaší škody, ale potrestání pachatele. To by Vám bohužel asi nepomohlo.

I z toho co píši výše pak vyplývá to, že pokud nemáte smlouvu, kterou čínský dodavatel v některém aspektu porušil, pak skutečně existuje velice malá šance, jak zjednat nápravu. Konzultanti na našich stránkách zde tuto mediaci nabízejí, vždy ale musí být vůle na čínské straně. Nicméně za pokus by to možná stálo.

Prosím napište, zda máte s čínskou firmou smlouvu, mohli bychom se zamyslet na které právníky se obrátit.

Děkuji a přeji v rámci možností hezký víkend,
Jan Hebnar

Komentuj jako první

Komentuj příspěvek

Kontrolní číslo: 668
Odeslat komentář

Aktuální články

Jak nakrmit Draka?

Ondřej Lapisz

Vzdělávací kurzy

Vzdělávací kurzy pro firmy

Newsletter

Ty nejdůležitější zprávy pro vaše čínské podnikání.
Přihlaste se k odběru pravidelného Newsletteru zde.
Odeslat