TOPlist

Co dovézt z Číny, toť otázka…

Jan Hebnar
Co dovézt z Číny, toť otázka…

…a také téma tohoto článku. Samozřejmě, každý importér ví, jaký výrobek může na evropském trhu prodat a co tedy potřebuje z Číny objednat. Je ale zásadní si předem říci, jakou míru „přizpůsobení“ bude vámi dovezený výrobek vyžadovat. Toto kritérium totiž rozhoduje o časové, ale také finanční náročnosti dovozu. Promítá se rovněž do míry rizika, které je s obchodní transakcí spojeno.

Předně, jsou tu produkty, které se většinou nijak přizpůsobovat nemusí. Například hračky. U takových postačí, pokud si odběratel před objednáním zásilky nechá poslat ke kontrole vzorek. A má na paměti, že čínští dodavatelé občas jako vzorky posílají výrobky, které pak už nejsou v produkčních množstvích schopni vyrábět. Prostě jako vzorek obdržíte kvalitu, v kontejneru vás však bude čekat „šunt“. Řešit se to dá návštěvou u dodavatele a odebráním vzorků přímo z výroby a zejména pak detailní smlouvou, která vlastnosti výrobku dokonale specifikuje (například použité materiály).

Další kategorií výrobků jsou ty, které vyžadují drobné úpravy – například změnu barvy, vypískování loga atd. Od varianty popsané výše se postup příliš neliší – opět je možno nechat si poslat vzorky a opět je hlavně potřeba na přesnou specifikaci produktu myslet ve smlouvě.

Nejsložitější z hlediska financí a času je outsourcing výroby komplikovaných, specifických komponent. U toho budete samozřejmě muset dodat technickou dokumentaci, které Číňané musí rozumět. Dále se nejspíš budete muset dohodnout na tom, jak to bude s formami - dodáte-li je vy, nebo si je vyrobí v Číně sami. Vlastnictví forem detailně upravte ve smlouvě. Bez pochyb budete formy platit vy, to ale neznamená, že vám je čínský dodavatel po skončení výroby, nebo v případě, že se v jejím průběhu ve zlém rozejdete, také předá. Hrozí, že pak pomocí těchto forem začne vyrábět zboží sám, nebo je dokonce prodá konkurenci (i to se stává).

Konečně, je vhodné, abyste i v tomto případě měli sepsanou smlouvu a vaše smlouva co nejdetailněji stanovila požadavky na výrobní proces. Neb tam, kde je to možné, bude se čínský výrobce snažit maximálně ušetřit, a to zpravidla hlavně na místech, kde to není vidět. Jenže to často bývá ta nejhorší varianta.

Komentáře (2)

Komentuj příspěvek

Kontrolní číslo: 540
Odeslat komentář
8. května 2016
Adrien Yves

Chtel bych vedet, zda pisatel komentare nekdy takovy import, at uz po mori ci vzduchem, nekdy realizoval a zda vyrobek uspesne dostal na lokalni trh ... ASI NE

4. března 2013
Michal

Dovážet dokáže každý blbec. To není umění.

Aktuální články

Jak nakrmit Draka?

Ondřej Lapisz

Vzdělávací kurzy

Vzdělávací kurzy pro firmy

Newsletter

Ty nejdůležitější zprávy pro vaše čínské podnikání.
Přihlaste se k odběru pravidelného Newsletteru zde.
Odeslat