TOPlist

Zařizování bydlení ve velkoměstě

Beata Motyková, 3.3.2013 | 3. 3. 2013
Zařizování bydlení ve velkoměstě

Na blogu SINOVIA se nyní můžete setkávat s příspěvky dvou českých studentů ekonomie, kteří do Číny odjeli na semestr získat nové (obchodní) zkušenosti. Takže Vláďo a Beato, hodně zdaru v říši středu :)!Slovem velkoměsto mám na mysli v českém slova smyslu. Bydlíme v Xiamenu, který má oficiálně registrovaných 3,6 mil obyvatel, avšak skutečně tady žije kolem 5 – 6 mil obyvatel. Na čínské poměry je to docela malé město, pro nás je to však obr, který má v panorámatu buď moře, nebo spoustu mrakodrapů. Toto město je oblíbenou destinací pro Číňany, kteří sem přijíždějí hlavně kvůli návštěvě Xiada (Xiamen University) – naší univerzity. Docela to chápu, protože kampus je opravdu překrásný – o něm více v příštích článcích. Nyní bych Vám chtěla přiblížit, jak zde lidi bydlí.

S respektem k čínské kultuře, jsme se rozhodli nebydlet na kolejích. Není tam dovoleno bydlet děvčatům a chlapcům společně v pokoji, což bylo pro nás dost důležité. A tak se začalo hledání jiného přístřešku. Potkali jsme tady dalšího Čecha, který se svou čínskou přítelkyní Mao hledá ubytování a spolubydlící, tak jsme to dali dohromady. V hledání byla ústřední postava Mao, protože jazyková bariera je zde podstatná. Číňané moc neumí anglicky a my zas ne čínsky.

Funguje to asi takto: developeři postaví obrovský mrakodrap. Jeden se staví tady vedle nás a kolem půlnoci ještě jde slyšet bagry a jeřáby a to samé po sedmé hodině ranní – viditelně na to spěchají. Město je na ostrově, který je velký jako polovina rozlohy Prahy, avšak je velice oblíbený a proto se zde staví do výšky a ne do šířky. Starší 6 patrové paneláky se bourají a místo nich se staví 30 pater. Poté si developeři najmou realitní kancelář, která pro ně hledá klienty na ubytování. Bydlí se v období od jedné noci až po několik let. Jeden mrakodrap totiž plni funkci jak hotelu, tak dlouhodobého ubytování zároveň. Lidé si mohou byt buďto koupit, nebo pronajmout. Cena bytů se pohybuje v Xiamenu průměrně 20 tis RMB za 1 m2, což vychází za byt o rozloze 100 m2 6 mil Kč. Kupuje se však pouze byt, pozemek pod ním patří vždy státu. Trend cen ubytování roste rychlým tempem a je momentálně horkou otázkou, zda nebude muset stát přikročit k jeho regulaci.

My jsme hledali podnájem a tak jsme procházeli spousty obydlí vždy s realitním agentem či dvěma, v zemi je poměrně vysoká populace, tak je zde více různorodých pozic než známe my v Česku. Zajímavé pro mě na pronájmu je, že zde je zvykem pronajímat byt i s nábytkem a do toho se počítá i třeba mop, takže jsme si nejen vybírali rozložení pokojů, ale i nábytek. A nejen pro studentský typ bydlení, ale ji pro normální rodinný život. Změny nábytku vlastníci bytů nevnímali moc pozitivně. Spíše nás chtěli dva třeba narvat do postýlky pro 1, kde předtím spalo dítě. Po dvoutýdenním hledání a procházení spoustou bytů jsme nakonec si vybrali.

Na bytě je hned několik odlišností od našich. Je to byt ve vlastnictví státu a tak tam ještě není výtah, i když se jedná o 9 patrovou budovu a my bydlíme v 8 patře – rozhodli jsme se, že to budeme brát jako sport. Akorát to stěhování ledničky našich spolubydlících bylo dost náročné. Rozloha je zhruba 120 m2, avšak kuchyň s koupelnou jsou malinké, chybí balkón a největší část zabírá obývací pokoj, který tvoří snad polovinu celého bytu. Jedná se o klasický, pro mladou generaci zastaralý typ uspořádání bytu, který má ukazovat, jak majitel je bohatý, že vlastní tak velký byt. Tato charakteristika platí obecně pro Číňany – když jsem bohatý, tak to musí patřičně ukázat. Z mého hlediska není byt moc praktický. Další věc byla koupelna bez vany či sprchového koutu, prostě jen hadice ze stěny a odpad, který navíc není vůbec vyspárovaný, takže voda je všude po koupelně. Toto po dlouhých vyjednáváních majitel nakonec se rozhodl, že se teda předělá, ale nechal to na nás, ať to provedeme.

Další odlišností, která se týká bydlení, jsou mříže v oknech. Zde se můžete setkat s mřížemi všude na obydlených budovách. K mému úžasu dokonce i ve vysokých patrech třeba i 15. I my máme v 8. patře mříže a musím říct, jak se člověk tak kouká z okna ven, tak má pocit, jako by byl ve vězení. To vše kvůli zlodějům. Číňané jsou malí a mrštní, takže i vysoká patra nemusí být překážkou. A samozřejmě všechny vchodové dveře mají také mříže, i když poměrně často je vidět vrátného, který hlídá vchod a obydlí je často také chráněno vysokým plotem.

Více prozradí fotografie zde.

Komentuj jako první

Komentuj příspěvek

Kontrolní číslo: 935
Odeslat komentář

Vzdělávací kurzy

Vzdělávací kurzy pro firmy

Newsletter

Ty nejdůležitější zprávy pro vaše čínské podnikání.
Přihlaste se k odběru pravidelného Newsletteru zde.
Odeslat