TOPlist

Univerzitní městečko

Beata Motyková, 14.3.2013 | 14. 3. 2013
Univerzitní městečko

Na blogu SINOVIA se nyní můžete setkávat s příspěvky dvou českých studentů ekonomie, kteří do Číny odjeli na semestr získat nové (obchodní) zkušenosti. Takže Vláďo a Beato, hodně zdaru v říši středu :)!Obecné informace

Univerzita se jmenuje plným jménem Xiamen Univerzity, avšak všichni jí zkracují na Xiada. Univerzita byla založena v roce 1921 panem Tan Kah Kee, který žil dlouhou dobu v zahraničí. Dal univerzitě motto: „Usilovat o znamenitost, snažit se o dokonalost“, co dle mého dojmu z Čínských studentů je cítit. Univerzita má kolem 40 tisíc studentů, což je srovnatelná velikost s Masarykovou univerzitou v Brně. Pyšní se titulem vedoucí Ekonomické fakulty v Číně a prvním programem pro zahraniční studenty. Ročně přijíždí do Xiamenu kolem 3000 zahraničních studentů a odjíždí 1200 Čínských do světa, pro srovnání Vysoká škola báňská vyšle kolem 300 studentů a přijme kolem 400. Je vidět kdo má chuť více cestovat. Kampus má rozlohu přibližně 600 ha. Ke kvalitě patří k top 20 mezi 200 univerzitami v Číně.

Kampus

Naše univerzitní kampusy většinou mají své fakulty v centru města a koleje někde mimo centrum (aspoň jejich značnou část). Tady v Xiamenu vše pohromadě a opravdu se komplex dá nazvat univerzitní městečko. Celý kampus je překrásný, má spoustu zeleně, jezero a stylové budovy. Kampus je oplocený, má u bran ochranku, která jen tak někoho nepustí uvnitř je vše dohromady fakulty, koleje, menzy, obchody, restaurace, sportovní haly, golfové hřiště, rozlehlé parky, vlastní botanická zahrada a knihovna. Každoročně přijíždí deseti tisíce turistů se na kampus podívat tradičně během svátků. My jsme zrovna v tu dobu dorazili, tak jsme viděli ten obrovský nával.

Typický ten studenta

Student v podstatě nemá přílišnou potřebu z kampusu vůbec vycházet. Ráno vstane, zajde si maximálně 20 minut do školy a i to většinou si zkracuje jízdou na kole, pak 10 do menzy, po cestě si vybere peníze z bankomatu. Po obědě si jde schrupnout, poněvadž je tady 2,5 hodinová pauza na oběd. Když mu něco chybí, zajde si do obchodu koupit je tady všechno (od pohlednic, ramínek, chleba, hrníčků, krejčího, kopírování, banky). Odpoledne vyrazí opět do školy a potom zase na večeři do menzy. Pro trochu sportu si zajde zahrát volejbal, basket, stolní tenis, tai-či či do fitka. Jelikož je zde hromada domácích úkolů, tak přijde na koleje a studuje.

Mezinárodní studenti

Většinu mezinárodních studentů tvoří studenti z Koreje, Taiwanu, Hong Kongu, Makaa, Indonésie, Filipín nás bílých z Evropy a USA je tady dost málo. Velká část těchto studentů jsou studenti studující celý program (bakalářský, magisterský) nejen jeden semestr jako my. Spoustu z nich studují z nějakých grantů, buďto ze svých zemí nebo za podpory Čínské vlády. Mají tady svoje koleje, které jsou o něco lepší než ty pro čínské studenty (stejně jako u nás). Co se týče informací pro přijíždějící studenty, je to poměrně slabá stránka pořád. Můžu to porovnat s programem Erasmus v Belgii a to bylo teda jiné kafé. Spousta brožurek, přesné informace, uvítací týden, označení, člověk se má kde zeptat. Tady jsme byli domluveni, že nás ubytují i během svátků a realita byla taková, že jsme málem neměli kde spát po příletu. K mapce kampusu jsme se dostali jen tak náhodou.

Menzy

To je kapitola sama o sobě. Jak jsem se již zmínila, studenti mají 2,5 hodiny na oběd, avšak všichni zároveň. Tak je tady velká koncentrace menz. Některé menzy jsou specificky zaměřené na určité kuchyně jako taiwanská, thajská, korejská či muslimská. Jsou tady taky něco jako spíše restaurace, kde jsou různí živnostníci a mají trošku vyšší ceny. Placení funguje jako u nás na elektronickou peněženku. Stravování v klasické menze funguje asi takto: člověk si vystojí frondu na rýži, která je zdarma, potom má na výběr ze spousty „omáček“. Ty se skládají většinou ze 2-3 hlavních ingrediencí, často bývá kombinace maso/ryba + zelenina, tofu + zelenina či 2-3 druhy zeleniny často smažené, něco i vařené. Takový oběd vyjde na 17 – 22 Kč. Potom je další možnost nudlová polévka ve velké misce, kde je na výběr asi z 5 druhů nudlí a nějaká ta zelenina k tomu či maso, ta vyjde na 16 – 18 Kč. Nebo ještě místo rýže může být knedlík. Tady není krájený na plátky, ale v celku takové kusy, něco jako naše housky. Taky si může člověk dát ještě jakoby polívku v malé mističce, což bývá často něco jako hovězí vývar s knedlíčky, avšak plněnými masem. Ne až tak chutná varianta je pouze vývar z nudlí a chaluhy či malé škeble bez chuti. Porce jsou velké a dá se najíst dosyta. Chuť je z mého hlediska moc dobrá, jsou i nějaké ty velice odlišné výjimky, které se požívá hůř, ale nic není až takové, že by se nedalo sníst.

Více prozradí fotografie zde.

Komentuj jako první

Komentuj příspěvek

Kontrolní číslo: 54
Odeslat komentář

Vzdělávací kurzy

Vzdělávací kurzy pro firmy

Newsletter

Ty nejdůležitější zprávy pro vaše čínské podnikání.
Přihlaste se k odběru pravidelného Newsletteru zde.
Odeslat