TOPlist

Univerzitní městečko II. díl

Beata Motyková, 15.3.2013 | 15. 3. 2013
Univerzitní městečko II. díl

Na blogu SINOVIA se nyní můžete setkávat s příspěvky dvou českých studentů ekonomie, kteří do Číny odjeli na semestr získat nové (obchodní) zkušenosti. Takže Vláďo a Beo, hodně zdaru v říši středu :)!Výuka čínštiny

Pro výuku čínštiny pro cizince je tady zvláštní fakulta. Zahraniční student se zde překládá jako „overseas“ čili spíše zámořský, to jen k ilustraci chápání Číňanů zbytku světa. Výuka probíhá od pondělí do pátku od 8 rána do 11,30. Odpoledne zájemci můžou chodit na rychlejší verzi výuky. Je rozdělená na gramatiku, poslech a mluvení (3 různí učitelé). Dle mého soudu všechny učitelky jsou velice kvalitní. A taková intenzita výuky je asi ta nejlepší cesta k výuce jazyka. Přešla jsem již spoustu jazykových kurzů. V Česku to byla angličtina jednou týdně na základce a střední. Bylo to lepší než drátem do oka, ale efektivita poměrně nízká, i když nás ve třídě bylo jen 5. Dále jsem se učila francouzštinu na studijním výměnném pobytu Erasmus v Belgii. To už byla výuka 2x týdně. Bylo to mnohem intenzivnější a v tom prostředí ta pro nás Čechy těžká francouzská výslovnost šla sama. Zdejší každodenní čínština je ale ta nejlepší varianta. Učíme se 2 týdny a mám pocit, že jsem schopná základní věci vyřídit. Jde to fakt rychle. Od kamarádů cizinců vím, že po půl roce člověk začne mluvit a pak je potřeba minimálně další rok k zažití. A tak těžký jazyk jako je čínština za 1,5 - 2 roku člověk pochytá do slušné komunikativní úrovně. Tímto chci doporučit všem, co se chtějí naučit jazyk, všem rodičům co posílají své děti na jazykové kurzy, aby velice zvážili, zda by nebylo lepší vyjet do zahraničí. Je to mnohem rychlejší, pohodlnější a efektivnější cesta. Setkala jsem se zde s mnoha cizinci, kteří se přijeli tady naučit čínsky, a když vidím, jak se tomu věnují na kurzu, tak vidím obrovské pokroky. A z pohledu finanční stránky to podle mě nevychází o tolik dráž. Tady se bydlí za stejné náklady jako na kolejích u nás, jí se levněji, velkou položku tvoří jen letenka. A to cena jazykového kurzu u nás nemá problém se vyrovnat ceně letenky. Chci říct, jeďte se učit jazyk do zahraničí, pokud na to máte jen sebemenší možnosti.

Pomocná ruka

Studium ekonomie se tady rozděluju na dvě fakulty a to na fakultu ekonomie a fakultu managementu. My jsme si vybírali předměty obou fakult, během toho jsme se však setkávali na fakultě menagementu ne příliš otevřenou náručí ze strany učitelů, kteří nechtěli tak těžkou látku přednášet v angličtině. Už jsme byli poměrně zoufalí, protože výběr moc pestrý není, až se vynořila jedna čínská studentka Činjang, která se nabídla s pomocí. Přesvědčila učitelku, že nám pomůže, ať nás vezme, okopírovala pro nás knížky, a Tvoří spojku mezi učitelkou a nám v domácích úkolech. Bylo to nesmírně vstřícné gesto, které jsme velice ocenili. Požádali jsme ji i o pomoc s čínskou výslovností a neváhajíc opět s námi hned šla a opravovala nás. Je to ten nejlepší pocit pro cizince v zahraničí. Máme pocit, že nejsme jen „ti cizinci“, kteří když tady chtějí být, tak ať se zařídí, ale vítání. Oni se v nás vzhlížejí, v trendech, módě a tak jsou rádi, že tady přijedeme. Myslím, že by se měli lidé u nás trochu zamyslet nad svým přístupem k cizincům, kteří přijedou k nám.

Holčičí den

Je již 10 - ti letou tradicí tady v Xiada (Xiamen Univerzity) holčičí den. Probíhá to tak, že se určí místo, kde holky nalepí na zeď svá přání. V kampusu je více takových míst. Můžete vidět spousty papírku po kupě. Kluci přicházejí a čtou si přání a mohou si vybrat nějaké přání a splnit je dané holce. Taky zde slaví o den později MDŽ, který je tady pořád velkou tradicí.

Více prozradí fotografie zde.

Komentuj jako první

Komentuj příspěvek

Kontrolní číslo: 750
Odeslat komentář

Vzdělávací kurzy

Vzdělávací kurzy pro firmy

Newsletter

Ty nejdůležitější zprávy pro vaše čínské podnikání.
Přihlaste se k odběru pravidelného Newsletteru zde.
Odeslat