TOPlist

Špatný inspektor kvality vás může přijít draho

Jan Hebnar | 26. 2. 2013
Špatný inspektor kvality vás může přijít draho

Ale pořád je lepší, než inspektor žádný. V poslední době se setkávám s tím, že inspekci kvality začínají i české firmy považovat za nezbytný krok v procesu dovozu zboží. A to je dobře. Konečně, na stránkách SINOVIA jsme se tímto tématem již zabývali několikrát. Pojďme se teď ale podívat na toto téma z jiného pohledu – z perspektivy personálního managementu. Pokud si totiž špatného inspektora kvality, moc se vaše situace od importu bez něj lišit nebude. Pokud jde takový člověk na ruku dodavateli, je situace ještě horší.

Vybrat dobrého inspektora kvality ale není snadné. Téměř stoprocentně nebudete mít možnost nechat takového člověka projít kolečkem HR assesmentu u vás ve firmě. Spíše jej potkáte někde na veletrhu, nebo vám takovou službu nabídne bývalý zaměstnanec vašeho dodavatele a vy si plácnete. To nemusí být na škodu. Vaše informace o takovém člověku však nebudou než kusé.

Vlastně je to jako s prověřením dodavatele vašeho zboží – opět něco, čím jsme se na stránkách SINOVIA zabývali mnohokrát. Z několika málo informací musíte vyčíst maximum možného. Na co se tedy dát pozor?

Předně se zajímejte o vzdělání inspektora. Myslíte, že technické vzdělání je tím nejlepším, čím může inspektor projít? Ano, technické vzdělání není na škodu, ale z mých zkušeností je potřeba se spíše zamyslet nad tím, co je pro práci inspektora tím nejdůležitějším předpokladem. Určitě píle, schopnost akceptovat stereotyp, omezená potřeba kreativní realizace a maximální respekt k pravidlům, normám a regulacím. Z mých zkušeností tak jako inspektoři skvěle fungují například bývalí účetní, nebo dokonce právníci. Především tam, kde není pro inspekci nezbytný technický background inspektora.

Naopak nelze příliš doporučit bývalé studenty angličtiny, jichž je mezinárodní obchod s rozvojovými zeměmi plný, neb anglicky i v Číně holt umí málokdo. Vedle vzdělání pak mnoho dalších indicií nemáte. Přesto se vyplatí z toho mála, co budete mít k dispozici, vypozorovat základní charakterové vlastnosti člověka:

• Chodí na schůzky vždy včas?
• Je kompletně připraven, jak co se týče informací (například si něco o vaší firmě zjistil), tak nástrojů, které potřebuje k inspekci (od pravítka po metr a nůžky).
• Jak vypadá jeho životopis – jsou tam překlepy, chaotické formátování?
• Když vám píše email, je vidět, že jej kontroluje (nejde o gramatiku, Číňané prostě anglicky moc neumí, jde především o překlepy)?

Ano, je to málo, ale je to lepší než nic a z mé zkušenosti říci, že takový test funguje. Zkuste jej tedy příště aplikovat, až bude hledat v Číně vašeho inspektora kvality. Najít dobrého se vám stokrát vyplatí.

Komentuj jako první

Komentuj příspěvek

Kontrolní číslo: 03
Odeslat komentář

Vzdělávací kurzy

Vzdělávací kurzy pro firmy

Newsletter

Ty nejdůležitější zprávy pro vaše čínské podnikání.
Přihlaste se k odběru pravidelného Newsletteru zde.
Odeslat