TOPlist

ShanghaiPlus: nový Newletter šanghajského konzulátu

Jan Hebnar | 4. 2. 2015
ShanghaiPlus: nový Newletter šanghajského konzulátu

Nedám si pokoj. A po třech letech se vracím na virtuální "místo čínu", do redakce elektronického Newsletteru vydávaného českou diplomacií. Oproti předchozímu pekingskému počinu tentokrát za tímto o mnoho sofistikovanějším dílem nestojím já, ale generální konzul Richard Krpač. V lednovém čísle jsem dostal prostor jen na malý článek, kdo má zájem, tady je:

 

O čem vypovídá šanghajská novoroční tragédie

 

Šanghajské nábřeží Bund je pro každého návštěvníka metropole povinnou položkou. To platí jak pro ty zahraniční cestovatele, tak domácí turisty. Historické budovy z počátku minulého století tvoří unikátní kontrast s moderní městkou částí za řekou, kde ještě před patnácti lety nebylo k vidění nic moc než rybářské sítě.

Bohužel, třicet šest převážně mladých Číňanů se právě na tomto nábřeží stalo obětí oslav Nového roku. Byli ušlapáni a to včetně nejmladšího, jen 12 letého dítěte. Každé takové neštěstí v Číně vzedme občanskou reakci, která je snad ještě dramatičtější než v našich demokratických končinách. Proč? Na této tragédii lze vidět daleko víc, jak současná Čína funguje a může tak sloužit jako smutná sociologická sonda.

Viníkem tragédie se v očích veřejnosti (a tedy dnes především na sociálních sítích) okamžitě stala šanghajská vláda. Ta údajně nedokázala zajistit dostatečnou bezpečnost oslav. Z fotografií místa je ale patrné, že policie na místě byla a je těžko představitelné, že by mohla s valícím se davem cokoli dělat bez ohledu na počet příslušníků. Skutečný viník tragédie je dle mého názoru jinde.

Jakkoli to může znít banálně: je to tím, že je Čína přelidněná. Všeho je málo. Škol pro děti, registračních značek pro auta, žen pro muže a čistého vzduchu pro všechny. Snad s výjimkou toho posledního (vzduchu) pak nedostatek zdrojů ve všech oblastech žití v Číňanech už desítky let vychovává mentalitu ostrých loktů. Urvání si toho, co je nyní k dispozici, protože za pár chvil to možná nebude. Ohledy a morálka jdou často stranou, stejně jako tradiční čínská etiketa založená na respektu k druhému.

Projevuje se to všude. Od obchodních vztahů, kterým vládne mentalita divokého západu, po nastupování do metra, které často ujede právě tomu nejslabšímu anebo nejstaršímu, který se dovnitř nedokáže prodrat. Nedostatek zdrojů vstupuje také do budování rodiny. Předpokladem romantického vztahu je materiální zajištění partnerů (tzn. bez auta a bytu mladý Číňan o partnerku nezavadí). No money no honey. Málo míst v dobrých školách vede rodiče k výchově dětí, která spočívá ve dvanáctihodinové přípravě na zkoušky denně a to nejprve na střední, pak vysokou školu. Čili dobrých 15 let. 

Zpátky k tragédii na Bundu. Na oslavách jsem nebyl, ale dokáži si představit tu situaci, když se ti, kteří chtěli vidět (nakonec ani nerealizovanou show) tlačili přes ty mladší a slabší a co to v davu mohlo způsobit. To si koneckonců může představit každý, kdo kdy jel ve špičce pekingským metrem. Odpovědnost za jednání každého člověka nemůže společnost hledat v politicích, ať už jsou rudí, modří, nebo zelení. Ta leží na každém z nás, ať už zdravíme „dobrý den“, nebo „ni hao“.

Komentáře (1)

Komentuj příspěvek

Kontrolní číslo: 652
Odeslat komentář
8. srpna 2015
fitflops singapore where to buy

fitflop at singapore
fitflops singapore where to buy http://www.fitflopssingapore.com/

Vzdělávací kurzy

Vzdělávací kurzy pro firmy

Newsletter

Ty nejdůležitější zprávy pro vaše čínské podnikání.
Přihlaste se k odběru pravidelného Newsletteru zde.
Odeslat