TOPlist

Pro a proti na ČRO a mých pět minut slávy (možná spíš tři)

Jan Hebnar | 13. 9. 2013
Pro a proti na ČRO a mých pět minut slávy (možná spíš tři)

Diskuse o návštěvě Dalajlámy na Českém rozhlase v rámci pořadu Pro a proti jsem se sice fyzicky zúčastnit nemohl, mohl jsem se však alespoň připojit telefonicky a zareagovat na dotaz moderátorky Renaty Kalenské.

Pro a proti vysílá ČRO dnes od deváté hodiny.

Navíc –a bohužel - jsem byl do diskuse telefonicky povolán s vydatným zpožděním, takže mne paní redaktorka zastihla v čekárně vlakového nádraží a ono to není ideální zapojovat se (po telefonu) do takto sofistikované debaty, když vám do druhého ucha hučí oznámení o tom, na kterou kolej přijede vlak z Ostravy (druhou). Nicméně, debatu jsem poslouchal jen cca pět minut před tím, než jsem byl požádán o názor a tak nemohu moc komentovat než to, co najdete níže:

Sinoložka docentka Olga Lomová se v tomto krátkém časovém úseku opakovaně vyjádřila trochu katastroficky o stavu čínské společnosti a o všeobecné nespokojenosti většinové čínské populace nad tím, jak a kam KSČ zemi vede (korupce, rozevírání nůžek atd.). Tento názor paní docentky je dle mých informací v čase konzistentní a je určitě dobře, že jsou lidé, kteří vyvažují okleštěný pohled na Čínu, jako hospodářský zázrak a uvádějí věci do širšího kontextu. Osobně si ale myslím, že většinová část čínské populace se tématy, které zmiňovala paní docentka, nezabývá - 700 milionům „rurálních“ Číňanů je politika naprosto "šumák" a mají jiné, daleko závažnější starosti (boj se zdravotním systémem, vzdělání pro děti, finanční "bezpečnost"atd.). Ve zbylé části populace by se teoreticky mohla starost o politiku týkat těch 200 milionů Číňanů, kteří se počítají do nové čínské střední třídy - ti si ale prožívají svůj čínsko/americký sen a spíše je zajímá cena automobilů, bydlení a to, jak si najít partnerku/partnera. Docentka Lomová přesvědčení o celkové nespokojenosti čínské populace dále podložila odkazem na množství nespokojených komentářů na sociálních sítích. S tím nelze než souhlasit. Číňané se na sociálních sítích skutečně ventilují řádně a o to víc, že je to nově jedno z míst, kde mohou svobodně projevit svůj názor navzdory jinak klasicky sešněrované čínské společnosti (a taková byla již před příchodem komunistů a vždy bude). Jedná se ale jen o "brblání", kterému bych nepřisuzoval jakýkoli potenciál - jen když brblá 200 milionů lidí, je to víc slyšet, než když si přečtete diskusi pod článkem ma na IDNES – její obsah je však úplně stejný. Stejně jako u nás, i v Číně však toto "brblání" dle mého názoru vypovídá o máločem.

Vedle paní docentky se diskuse zúčastnil Pavel Juříček, podnikatel a místopředseda Svazu průmyslu a dopravy. Souhlasil s mým názorem, že na úrovni malého a středního podnikání je politická rovina našich vztahů s Čínou v zásadě irelevantní (tedy kdyby se skutečně nezvrtla do nějakého zásadního konfliktu, což nehrozí). Už však implicitně nesouhlasil s tím, když jsem tvrdil, že ČR již stejně nemá kapacity na to realizovat v Číně zásadní investiční zakázky, které by potažmo jistě politická rovina našich vztahů ovlivnila. Bohužel však nebyl čas, aby dále rozvedl, v jakých oblastech by si realizaci těchto zakázek představoval, neb to by mne upřímně zajímalo. Nemyslí to ironicky. Je možné, že neznám české podnikatelské prostředí natolik dobře, abych si variantu, že budeme Číňanům opět stavět dálnice/elektrány/fabriky, jako před dvaceti třiceti lety, dokázal představit. Jak ale píši, na rozvedení této diskuse nezbyl čas, neb pořad byl limitován padesáti minutami.

A co jsem odpověděl na dotazy moderátorky já? Tak to uslyšíte dnes na ČRO :-).

Komentuj jako první

Komentuj příspěvek

Kontrolní číslo: 574
Odeslat komentář

Vzdělávací kurzy

Vzdělávací kurzy pro firmy

Newsletter

Ty nejdůležitější zprávy pro vaše čínské podnikání.
Přihlaste se k odběru pravidelného Newsletteru zde.
Odeslat