TOPlist

Představujeme se Číňanům - hlavu vzhůru a (příliš) neklopit zrak

Jan Hebnar | 4. 11. 2013
Představujeme se Číňanům - hlavu vzhůru a (příliš) neklopit zrak

Nemožné se pomalu stává skutečností a začíná to vypada, že náš poslední návod na téma „Jak jednat s Číňany“ dokončíme už tento týden. Při mé vrozené skromnosti musím říci, že to bude královská perla v sérii našich populárních návodů (na ostatní návody se mrkněte zde).Dnes malá ukázka z kapitoly o představování:

Při představování dochází k podání rukou (stisk by neměl být tak silný, jak jsme zvyklí), které může být doplněno mírným přikývnutím, ale ne ohýbáním v pase (jako v Japonsku). Projevem úcty při představování může být i krátké sklopení zraku, ale nepřehánějte to, opět nejsme v Japonsku.

Představování doprovází „rituál“ předávání vizitek. Těch si připravte opravdu obrovskou zásobu, vizitky budete podávat téměř každému. Dojem udělají dvojjazyčné vizitky – v čínské a anglické verzi na každé straně. Vizitku předávejte i přijímejte oběma rukama (důkaz respektu), čínskou stranou nahoru, textem směrem k přijímacímu. Obsah přijaté vizitky si prostudujte a pomalu ji položte na stůl, nebo schovejte do kapsy, nikoliv však do zadní kapsy kalhot. Myslete na to se alespoň zatvářit tak, že obsah vizitky čtete – je to slušnost a řada českých podnikatelů to ani náznakem nedělá (protože čínský neumí a tak nechtějí mžourat na rozsypaný čaj, pokud ale vizitku hned zastrčí do saka, vypadá to neomaleně).

Při čtení vizitky nezapomeňte, že příjmení je psáno první. Pana Zhang Hui tedy oslovíme „Mr. Zhang“. Známe-li funkci, použijeme např. „president Zhang.“ Toto oslovení je užíváno i mimo obchodní jednání. Křestní jméno bychom neměli používat, pokud k tomu nejsme výslovně vyzváni. Nedivte se také, když se vám čínský partner představí anglickým křestním jménem. Ne, není to tím, že by měl americké kořeny – Číňané nám chtějí usnadnit vyslovování jejich jmen a tak si často sami dávají alternativní anglické jména. Můžete se tak setkat s Jonnym Ma, Alexem Li, nebo Jenny Liu. Protože jména si mohou dát opravdu jakékoli (nikde se to neeviduje), setkáte se i s bizarními kousky, jako například Mr. Eagle, Mr. Orange nebo můj favorit Mr. OK.

Komentuj jako první

Komentuj příspěvek

Kontrolní číslo: 45
Odeslat komentář

Vzdělávací kurzy

Vzdělávací kurzy pro firmy

Newsletter

Ty nejdůležitější zprávy pro vaše čínské podnikání.
Přihlaste se k odběru pravidelného Newsletteru zde.
Odeslat