TOPlist

Nevyžádané poptávky z Číny – už je to tu zase….

Jan Hebnar | 28. 12. 2017
Nevyžádané poptávky z Číny – už je to tu zase….

Čínská ekonomika zpomaluje, takže se asi není co divit, že - slovy Villona - „Nuzota z lidí lotry činí a vlky z lesů žene hlad“. V posledních měsících se k nám totiž od českých a slovenských firem dostává více a více čínských podvodů, které je souhrnně možné označit jako „nevyžádané poptávky“ (a o kterých jsme si mysleli, že už je s nimi definitivně konec, alespoň v letech růstu 2014 a 2015 to tak vypadalo).

O co jde? Českou nebo slovenskou firmu osloví s „pohádkovou“ poptávkou solidně vypadající čínský partner. Komunikace běží – snad až příliš – jednoduše, o ceně se v podstatě nevyjednává a když, tak kosmeticky. Čínská strana trvá na uzavření smlouvy s tím, že podpis smlouvy se má uskutečnit slavnostně v Číně.

 

V čem je tedy gŕo podvodu?

 

Nic do Číny zadarmo nepošlu – řekne si náš vývozce. Počkám, až dostanu 100 procent částky na účet – takže co se může stát? Stát se stane asi tohle:  čínský imaginární odběratel spoléhá na to, že do Číny přiletíte a utratíte peníze za:

Předražený hotel, který vám rezervuje (a vydělá pár stovek EUR).

Předraženou slavnostní večeři, na kterou budete muset pozvat imaginárního ředitele nákupu (opět vydělá pár stovek EUR).

To, že po vás bude chtít peníze buď na:

a. poplatek za notářské uzavření smlouvy (co na tom, že v Číně se již od 90. let kupní smlouvy v mezinárodním obchodě notářsky neověřují),

b. nebo na imaginární úplatek (my bychom váš projekt chtěli, ale zbývá poslední překážka – všimné řediteli nákupu, vždyť „znáte Čínu“).

Celkově si tak čínský podvodník vydělá na každém obchodním případě tři až čtyři tisíce EUR (čili ne tolik, aby podvedené firmě stálo za to jít se soudit).

 

Jak poznám, že se jedná o podvod

 

1) Pokud nevyrábíte nějaký skutečně exklusivní produkt, něco v malém niche, ve kterém se pohybuje na světě je několik málo firem, je reálně nulová pravděpodobnost, že vás z Číny někdo sám od sebe osloví s legitimní potřebou od vás kupovat. V Číně je ve všech komoditách obrovská konkurence, čínské firmy nemají potřebu hledat běžné produkty v zahraničí, jelikož celá vaše světová konkurence se jim už roky přímo v Číně vlamuje do dveří.

2) Komunikace je vždy příliš snadná – Číňané u legitimních obchodů vždy smlouvají a vždy jim trvá velmi dlouho, než se rozhodnou (české firmy mohou vyprávět). V případě chystaného podvodu vše běží skoro jako po másle. O ceně se jedná buď jen minimálně, nebo vůbec. Jestli chcete nebo nechcete podepsat smlouvu je na vás, o jejich ustanoveních se také moc nediskutuje.

 

Co můžete dělat vy a co my?

 

Není toho bohužel mnoho. Samozřejmě nejdůležitější je do Číny hned neletět a neinvestovat tak zbytečně peníze do nereálného projektu. Pokud máte pochybnosti, zda se o podvod jedná (a věřte nám, že v těch okamžicích, kdy se vám zdá, že „něco není v pořádku“ nakonec z 99 procent odhalíte podvod), můžete si od čínské firmy vyžádat obchodní licenci a zaslat nám ji k prověření. Pokud už opravdu chcete mít jistotu, můžeme z naší kanceláře v Pekingu a Šanghaji do sídla firmy vyslat jednoho z našich inspektorů.

Komentuj jako první

Komentuj příspěvek

Kontrolní číslo: 44
Odeslat komentář

Vzdělávací kurzy

Vzdělávací kurzy pro firmy

Newsletter

Ty nejdůležitější zprávy pro vaše čínské podnikání.
Přihlaste se k odběru pravidelného Newsletteru zde.
Odeslat