TOPlist

Mí zákazníci v deltě Yangtze mi rozumějí

Jan Hebnar | 10. 10. 2013
Mí zákazníci v deltě Yangtze mi rozumějí

Tak jsem zpátky v Šanghaji po první třídenní služební cestě za našimi zákazníky. Jak už jsem psal, naše nová obchodní společnost má sídlo v Šanghaji. Proč? Protože stávající zákazníci naší firmy jsou především firmy, které vyrábějí textilní stroje a delta Yangtze je právě místo, kde je čínský textilní průmysl nejsilnější. ¨

Textilní stroj jako takový obsahuje milion různých ložisek (pozor! kvalifikovaný odhad odborníka), podle jeho typu a velikosti. Z větší části se jedná o ložiska, která dokáže vyrobit každý garážník a tedy je v Číně kupují výrobci textilních strojů od čínských dodavatelů. Tam jsme my jako slovenský výrobce často nákladově nekonkurenceschopní, což se obecně týká evropských výrobků s nižší přidanou hodnotou (proč tomu tak je, je mi ovšem celkem vzato stále záhadou, když platy na Slovensku se od těch čínských zase tak zásadně neliší, vstupní materiály jsou nakupovány globálně, clo je jen 8 procent a investice do strojů jsou dávno odepsané… ale prostě je to tak).

Výjimku však tvoří produkty (v našem případě ony ložiska), která jsou speciální, a to ať už svými tvary nebo použitím a jsou obecně náročnější na přesnost výroby nebo know how. Tam mohou mít evropští výrobci stále šanci.

Jedním z takových produktů jsou právě naše vysokootáčková textilní ložiska, která jsou pravděpodobně nejlepší na světě z hlediska kvality (a přiměřené ceny) a to i v konkurenci německých nebo japonských výrobců. Udělat dobré textilní ložisko totiž není žádná legrace, protože provozní otáčky takového ložiska jsou strašně vysoké (pozor! kvalifikovaný odhad odborníka). Proto tato ložiska dnes tvoří páteř našeho exportu do země středu a bude to první produkt, který bude naše nové obchodní zastoupení prodávat (jinak kdybyste někdo potřebovali koupit pár ložisek na takové to „domácí spřádání“, tak šup adresu do komentářů).

Tak jako jsou slovenská textilní ložiska stále světovou špičkou, tak jsou české textilní stoje (jejich určitý druh) stále mercedesem ve světě textilních strojů. Pozůstatky českého textilního průmyslu tak stále žijí (na rozdíl do textilek, které transformaci a globální soutěž většinou nepřežily) ve formě strojírenských výrobců (obdobnou situaci vidím i na poli důlní techniky; zatímco uhlí již moc netěžíme, strojů prodáváme stále víc). A jelikož globální ekonomika volí jasně – přesunout výrobu co nejblíž zákazníkům, museli se i čeští výrobci alespoň z části již před dekádou přesunout za trhem do Číny (spřádací komory se jako srdce textilního stroje se stále dělají z většiny v ČR, ale tato většina se rok od roku „scvrkává“, z čehož samozřejmě těžko můžeme mít radost). Takže teď tam za nimi (možná trochu pozdě, ale co je důležité – přece) míříme i my.

Komentuj jako první

Komentuj příspěvek

Kontrolní číslo: 145
Odeslat komentář

Vzdělávací kurzy

Vzdělávací kurzy pro firmy

Newsletter

Ty nejdůležitější zprávy pro vaše čínské podnikání.
Přihlaste se k odběru pravidelného Newsletteru zde.
Odeslat