TOPlist

Jak Čína na mě zapůsobila

Beata Motyková, 5.7.2013 | 5. 7. 2013
Jak Čína na mě zapůsobila

Tímto článkem bych se s Vámi ráda rozloučila a shrnula můj celkový dojem z celého pobytu.

Co se týče školy, tak úroveň kvality vzdělání se mi zdá být stejná nebo o něco málo horší než u nás. K administrativní a organizační stránce školy jsem zaznamenala větší mezery. Soudím z přístupu učitelů, administrativní pracovníků. Jak jsem však zde pochopila, odvíjí se to částečně od místní kultury, poněvadž je Čína ryzí polychromatická společnost na rozdíl od naší monochromní společnosti. Polychromatická společnost vnímá čas velice flexibilně a laxně, pro lidi zde je naprosto běžné dělat více věcí najednou, mluvit s více lidmi najednou, přicházet později na sjednanou schůzku, zavolají Vám klidně po 11 hodně večerní. A s tím si také vysvětluji z našeho pohledu zmatek v administrativních procesech školy.

Číňany vnímám jako silné patrioty, k čemuž jsou taky vedení zdejší ideologií. Jsou to lidé žijící v komunitě, většinou je to rodina v širším slova smyslu, rodinní přátelé či kamarádi ve škole. Když jdete po ulici přes den, lidé žijí na ulici, vylezou se svých domovů na sluneční světlo a tam tráví svůj čas. Sousta z nich je obchodníků, kteří nabízejí převážně občerstvení, potraviny a další potřeby každodenního užití. Avšak je taky hodně lidí, kteří vystaví malinké židličky před svůj domov a dělají každodenní práce, jako mytí nádobí, přebírání čaje, velice často svůj čas tráví posedáváním u čaje, který pijí z malilinkatých kalíšků. Domov často končí stěnou, pak následuje často 1 – 1,5 metrový chodník a ulice – nájem půdy je ve městě nesmírně vysoký. Ve vlaku jsme poznali, jak jsou hluční, kdy jsou pohromadě, překřikují se a smějí se vzájemně, což by bylo u nás považováno za neslušné.

Obrovský rozdíl, na který určitě nezapomenu je vnímání kvality. Tak jak my vnímáme „Made in China“ je pro zdejší poměry naprosto běžné. My jsme zvyklí na vyšší standardy, po desetiletí vylepšujeme věci a zjednodušujeme si tak své životy. Tato země byla dlouhou dobu daleko chudší a ještě stále je zde mnoho lidí, kteří jedí rýži 3 krát denně. Já ji vnímám, že ještě není na takovém stupni vývoje, že by se zaobírala takovými detaily, jako my. Důsledkem toho je pro naše oči vše nesmírně nekvalitní, ale to není jen Čínské zboží dovezené na náš trh, ale i valná část zboží zde. A na moji často položenou otázku, jestli jim to nevadí, se mi vždy dostalo: „it´s OK“ (to je v pohodě). Navíc je zde stimulována poptávka, která tvoří z Číny konzumní společnost, jako je ta naše evropsko-americká.

Z ekonomického hlediska Čínu vnímám mnohem rozvinutější, než jsem čekala. Čína je stále v našem pojetí rozvíjející se země s bohatými městy. Je to pravda, nicméně vyšší stupeň rozvoje vidím i na vesnicích. Sice zde není plynofikace, a stále se tady zásobuje pomocí propanbutanových mob přivezených na mopedu, ale zato elektrifikace je perfektní, i v nejvyšších horách. Na každém kroku jde vidět extenzivní růst, kterého hlavním hnacím motorem je stavitelství. Staví se všude a všechno od vysokých 30 a více patrových věžáků, přes silnice a chodníky, inženýrské sítě. V některých momentech jsem nabyla dojmu, že je Čína dokonce více rozvinutá než některé státy východní Evropy. Cílem Číny je být světovou velmocí číslo 1 a proto klade důraz nejen na růst, ale také na vzdělání, kulturu a v posledních letech také na sociální, důchodových, zdravotní systém. Oblast sociální a zdravotní však má ještě stále veliké mezery, které ještě nějaký čas budou trvat. Dle mého názoru se Čína za několik let se začne více orientovat na kvalitu a ne na kvantitu, protože to je momentálně velký nedostatek oproti dnešním světovým leaderům.

Rychlý ekonomický rozvoj Číny, který je možný jen kvůli centralizovanému řízení a rozhodování, nejde ruku v ruce s rozvojem sociálním a kulturním. Číňani přijímají a následují vše co je „západní“, hlavně americké či evropské bez úsudku, zda je daná věc pro ně vhodná, dobrá, pozitivní. Z našeho hlediska je momentálně zde patrná absence morálky, což může být velkou překážkou na světové úrovni. Číňani se snaží ve světě být číslo jedna, ale svět je zatím nebere, a pokud se chápání dobra a zla a zdravá míra kritiky nebude pěstovat v mladé generaci, nebude to mu i v nejbližší budoucnosti.
A tak suma sumárum hodnotím pobyt za další příjemnou asijskou kulturou, kterou můžu jedině doporučit. Je někdy dobré si uvědomit klady kolektivního myšlení, chápání a konání, které u nás v Evropě ustupuje individualismu.

Více prozradí fotografie zde.

Komentuj jako první

Komentuj příspěvek

Kontrolní číslo: 637
Odeslat komentář

Vzdělávací kurzy

Vzdělávací kurzy pro firmy

Newsletter

Ty nejdůležitější zprávy pro vaše čínské podnikání.
Přihlaste se k odběru pravidelného Newsletteru zde.
Odeslat