TOPlist

Dalajláma a český export do Číny

Jan Hebnar | 9. 9. 2013
Dalajláma a český export do Číny

Ovlivňují návštěvy tibetského duchovního vůdce Dalajlámy úroveň českého exportu do Číny? Tuto otázku mi položila Dan Votýpková z Českého rozhlasu a měl bych na ni odpovídat v jednom z připravovaných pořadů ČR (doufám, že mě zase nevystříhnou - jako minule - a to mě diváci ani nemohou vidět, pak bych to možná chápal :-). Mou odpověď bych shrnul takto:

Můj názor na Vaši otázku je takový, že pro drtivou většinu obchodu, který probíhá mezi ČR a Čínou je politická rovina relativně zanedbatelná. Jinými slovy - čínské firmy nenakoupí méně českých strojů (stále hlavní artikl českého exportu do Číny) jen proto, že ČR navštívil Dalajláma. Zajímá je produkt - značka, kvalita, cena, servis atd. Politické vztahy, které možná mezi ČR a ČLR stále nejsou ideální (nevím, již více než rok nejsem diplomat), ovlivní pouze velké státní zakázky. K takovým se však v posledním desetiletí české firmy ani teoreticky nedostaly (poslední je dle mého názoru stále stavba vodní elektrárny v Shentou, ale to už je patnáct let) a dle mého názoru již ani nedostanou, neb tyto projekty si již Číňané budou vždy řešit sami (za poslední dvě dekády ovládli téměř všechny nezbytné technologie).

Jinými slovy, jestli se české firmy na Dalajlámu budou "vymlouvat" (a bohužel jsem to nejednou slyšel), s tím, že se jim proto v Číně nedaří, je to ztráta času a zbytečná debata. O co jde je mít lepší produkt, s lepším servisem a za lepší cenu, který prodávají zkušení, jazykově a odborně vybavení obchodníci. Pak budou Číňani kupovat Dalajláma - nedalajláma :-).

Komentuj jako první

Komentuj příspěvek

Kontrolní číslo: 635
Odeslat komentář

Vzdělávací kurzy

Vzdělávací kurzy pro firmy

Newsletter

Ty nejdůležitější zprávy pro vaše čínské podnikání.
Přihlaste se k odběru pravidelného Newsletteru zde.
Odeslat