TOPlist

Čínské obchody - nic pro mne

Jan Hebnar | 29. 5. 2014
Čínské obchody - nic pro mne

Pan redaktor Zuffa připravuje článek o objednávání zboží z čínských e-shopů... Bohužel jsem mu s informacemi ohledně toho, jak nakoupit na čínských eshopech poradit moc nedokázal, neboť bych to sám neudělal ani zadarmo. Kolik tisíc yuanů jsem musel utratit, než i mně došlo, že čínské elektronika není nakonec opravdu nic jiného, než čínská elektronika.

 

Neb značka není jenom o vyšší ceně, ale také o tom, že pan Wang, který montuje v Shenzhenu mobilní telefon pro HTC je sice možná ten samý pan Wang, který to dělá pro nějaký Shanzhai telefon, nicméně ten první - na rozdíl od toho druhého - má před sebou a za sebou pana Hu z kontroly kvality vstupů a pana Ji z kontroly kvality na výstupu. To pan Wang se Shanzhai telefonem nemá, nálepku s QC checkem si na telefon nalepí sám (aby to vypadalo). A pak to tak vypadá. Z čínských eshopů za mne nic, pokud si chci zariskovat, je lepší vsadit si na v Šanghaji populární zápasy cvrčků (pokud vám omylem nezašlápnou favorita). 

 

Samotný rozhovor (a fantastický google translate, který mé odpovědi  proměnil ze slovenštiny do akceptovatelné češtiny téměř bez jediné chyby, klobouk dolů):

 

Pokud se bavíme o větších objednávkách, na co je třeba si dávat při objednávání zboží z Číny (ve větším množství) pozor ? Je objednavka kontejnerů spolehlivá?
 
U větších objedávek je potřeba věnovat se více důkladnému prověření vašeho obchodního partnera. Především je třeba si ověřit, že je to reálně existující firma - minimálně tak, že má obchodní licenci. Její scan si určitě vyžádejte. Také je dobré do firmy zavolat a přesvědčit se, že mají pevnou linku a že tato firma reálně existuje (získat pevnou linku je v Číně problém a falešná firma to většinou neudělá) . Při opravdu velkém businessu je také dobré nechat společnost prověřit z pohledu kreditního ratingu a poslat na místo inspektora (to vás bude stát kolem 400 EUR plus doprava). Minimálně před první dodávkou také lze doporučit , aby zboží před přijetím opět zajel inspektor zkontrolovat - můžete na to navázat doplacení kupní ceny.
 
Vyplatí se takový nákup i pro menší firmy?
 
Obecně si to nemyslím. Náklady na prověření partnera jsou fixní a odepisují se jen ve velkém objemu obchodu. Rizika se navíc nikdy nezbavíte a pokud ze 40 kontejnerů přijde jeden se špatným zbožím, velký importér to ustojí  pro malou firmu to však může znamenat bankrot. Mohou nastat situace, kdy se i malému obchodníkovi vyplatí do Číny jít, ty jsou ale spíše výjimečné.
 
Je legislativně dovoz mezi Čínou a Evropskou sjednocený ? Například neexistuji omezení na druh zboží, množství, výše hodnoty apod. ?
 
Samozřejmě zde záleží na konkrténím druhu zboží. Existuje zboží, kde není s dovozem žádný problém a jedinou povonností dovozce je vydat takzvané prohlášení o shodě. To může vydat buď sám (například v případě zahradního nábytku) , nebo na to potřebuje součinnost zkušebny (tam, kde mohou být tyto výrobky podle příslušné legislativy nebezpečné - např. tlakové láhve, zdravotnické pomůcky, stroje atd.). Úprava je v rámci EU harmoniovaná - co platí v Německu nebo Česku, to platí i na Slovensku.

 

Komentuj jako první

Komentuj příspěvek

Kontrolní číslo: 236
Odeslat komentář

Vzdělávací kurzy

Vzdělávací kurzy pro firmy

Newsletter

Ty nejdůležitější zprávy pro vaše čínské podnikání.
Přihlaste se k odběru pravidelného Newsletteru zde.
Odeslat