TOPlist

A jak by se zachoval Čech?

Vladimír Řehák | 5. 3. 2013
A jak by se zachoval Čech?

Na blogu SINOVIA se nyní můžete setkávat s příspěvky dvou českých studentů ekonomie, kteří do Číny odjeli na semestr získat nové (obchodní) zkušenosti. Takže Vláďo a Beato, hodně zdaru v říši středu :)!

Prvním příspěvkem bych chtěl reagovat na případ, který mam dnes při jednom předmětu Čínská učitelka představila. Případ se stal v Číně. Probírali jsme měnu Číny, porovnávali výhody hotovosti a „elektronické“ peníze, specifické rysy týkající se trhu peněz v Číně. Na konci přišla chvíle na případ v praxi.

Co se nestalo? V jednom městě si mladý muž zaměstnaný v obchodním domě, chtěl pár dní před svým odjezdem do svého rodného města na jarní svátky (konec Čínského roku) za svou rodinou. Na účtu měl okolo sedmnáct set čínských Yuenů (okolo 5200 českých korun), a chtěl si vybrat 1000 Yuenů na cestu. Co se nestalo, chybou softwaru při výběru 1000 se mu odečetlo z konta pouze 1 Yuen. Překvapený zákazník bankomatu při zjištění tohoto faktu, překročil svoje veškeré svoje morální zásady vštěpované kulturní výchovou Číňanů. (Poznámka: asi to bylo celkem hodně silné rozepře mezi svědomím a využití příležitostí, že si neuvědomil, že ho přímo snímá kamera v bankomatu). Celkově si tedy mladík přišel na 170 tisíc Yuenů, tedy něco přes půl miliónu českých korun (pro takovou částku bychom si v českých podmínkách nevzali ani krabici od vína), a v porovnání s životní úrovní rozvinutého čínského města to není až zase taková závratná částka.

A jak případ pokračoval dál? Samozřejmě, že pro místní policii nebyl velký problém přijít na toto nedopatření. Následovala obžaloba a soud. Ten mladíkovo počínání nakonec ohodnotil jako finanční trestný čin proti bankovnímu domu, pro které patří vyšší sazby trestů. Ty jsou ohodnoceny 10 a více roky odnětí svobody při přesáhnutí částky 100 tisíc Yuenů (přes 300 tisíc Kč). Soud se rozhodl jako exemplární případ uložit mladíkovi doživotní trest. Ano, čtete správně doživotí. Naštěstí se mladíkovi podařilo odvolat, soud vzal v potaz životní úroveň poslední doby ve městech v porovnání s celkovou částkou, a v konečném výsledku si musí mladík „odsedět pouhých“ 5 let.

Otázky, co mě přišly otázky na mysli při zamyšlení se na případem, byly: jak by se s tímto vypořádal český soud na základě Sbírky našich zákonů? Je to přísné či původní trest byl přiměřený? O čem měl takový trest vypovídat? A jaký měl mít dopad nejen na jedince, ale celou veřejnost? Nerad bych se chtěl dívat na případ z pohledu Ústavy. Vůbec si nemyslím, že by to vycházelo ze státního uspořádání, ale z mého pohledu případ mnohem více vykresluje mentalitu lidí. Kulturní předpoklady společnosti z historického hlediska se snažili vštěpit určité hodnoty lidem, které měly zakořenit jejich návyky, které se rozhodně vyhnou takovému chování. A co by se stalo v naší české společnosti: mělo by to nějaký výraznější dopad? A mohlo by se stát to, že člověk, který by se dostal do takové situace, by se zachoval čestně, ohlásil by chybu systému a nezneužil situace? Nebo praktičtější případ, vrátil by obyčejný Čech ztracenou peněženku s vysokým objemem finanční částky?

Více prozradí fotografie zde.

Komentuj jako první

Komentuj příspěvek

Kontrolní číslo: 757
Odeslat komentář

Vzdělávací kurzy

Vzdělávací kurzy pro firmy

Newsletter

Ty nejdůležitější zprávy pro vaše čínské podnikání.
Přihlaste se k odběru pravidelného Newsletteru zde.
Odeslat