Domů Média Články Jak se v Číně nenechat podvést I.

Jak se v Číně nenechat podvést I.

Autor článku:
Jan Hebnar
Jan Hebnar

Mezinárodní obchod s sebou nese jako každé jiné podnikání určitá rizika. Prodávajícího a kupujícího často dělí vzdálenost tisíce kilometrů, jazykové bariéry či právní a zvykové rozdíly. Podnikání v Číně je však v tomto ohledu specifické – bájné představy o čínských cenách lákají evropské a americké spotřebitele a podnikatele do pastí tzv. scammerů – na internetu podnikajících podvodníků. O tom, jak scammera poznat a jak se podvedení účinně bránit se dočtete ve dvoudílném seriálu, který jsme pro Vás připravili.

Před jakýmkoli nákupem zboží z Číny je vhodné mít na paměti, že značkové zboží není na čínském trhu téměř nikdy levnější, než na trhu evropském. Podezřele se jeví jakákoli cena, za kterou čínský prodávající inzeruje zboží zavedených světových značek, a která je ve srovnání s evropskou maloobchodní cenou nižší než 70 procent této maloobchodní ceny. Zatímco Čína je rájem levných a ne vždy kvalitních produktů, skutečně kvalitní a značkové výrobky jsou často dražší než v zemi výrobce. Prodávající je v případě, že nabízí podezřele levné značkové zboží, většinou připraven nabídnout více či méně věrohodnou historku o velkoobchodních slevách. Ve většině případů je však kupující ve výsledku obdrží zboží padělané, nebo v zásilce nalezne zboží jiné (zpravidla v podstatě neprodejné), či v horším případě žádné. Padělané zboží může být zabaveno již při cestě z Číny (v takovém případě jdou náklady na vrub kupujícího) a jeho prodej v ČR je samozřejmě v rozporu s legislativou upravující ochranu práv duševního vlastnictví. Mějte na paměti, že pokud se nabídka prodejce zdá příliš výhodná, než aby byla skutečná, pak se pravděpodobně jedná o podvod.

Scammeři nejčastěji využívají ke svým podvodům služby společností převádějících peníze jako je MoneyGram nebo Western Union. Určité procento scannerů však kupujícího vyzývá k platbě na účet. Kupující by se měl mít na pozoru, pokud je tento účet veden na jméno fyzické osoby a nikoli na jméno právnické osoby (tedy na danou firmu). Založit účet bez potvrzení o existenci firmy totiž není možné a tak může účet na jméno obchodníka napovědět spíše o tom, že daná firma vůbec neexistuje. Vždy se snažte obchodovat s těmi partnery, kteří uvádějí účet znějící na jméno společnosti, nikoli na jméno fyzické osoby. Ověřte si, že prodávající vám před uzavřením obchodu sdělil plnou adresu svého sídla resp. bydliště. Znát adresu prodávajícího je nezbytné v případě uplatnění možných pozdějších nároků vzniklých z obchodního vztahu, podezřelá adresa však může také a priori odhalit scammera. Je vhodné mít adresu prodávajícího v transkripci (pinyin), pro cizince je většinou adresa uvedená v čínských znacích matoucí. Přitom je nezbytné, aby adresa obsahovala co nejkonkrétnější identifikační znaky – pokročilejší scammeři často uvádějí svou skutečnou adresu (falešná je totiž poměrně lehce odhalitelná, viz dále), ale pouze do úrovně distriktu. Řada čínských měst v počtu obyvatel atakuje desetimilionovou hranici a proto je prakticky nemožné jen z takto obecných údajů scammera vystopovat. Vždy trvejte na zaslání adresy kupujícího do úrovně čísla popisného.

Jak bylo zmíněno, většina scammerů používá při realizaci svých podvodných obchodů služeb tzv. „money by wire společností“, jako je Western Union nebo MoneyGram. U tohoto peněžního transferu se prodávající s kupujícím dohodnou na společném hesle, na jehož základě prodávající získá po odeslání platby na své pobočce např. Western Union peníze, které kupující před tím u své pobočky složil. Tyto společnosti samotné proti scamu tvrdě bojují, přesto nelze ignorovat skutečnost, že platby tohoto typu jsou naprosto anonymní a jako takové nevhodné k realizaci obchodů na dálku (především tam, kde jde o velké částky nebo se partneři důkladně neznají). Pokud se i přesto rozhodnete využít tohoto způsobu placení, nesdělujte kupujícímu číslo peněžního transferu (tzv. MTCN), dokud nechcete, aby měl skutečně přístup k penězům. Běžná taktika scammerů je požádat o toto číslo před tím, než zásilku odešlou s odůvodněním, že potřebují pouhé potvrzení o odeslání peněz. Skutečnost je ovšem takové, že Western Union umožní výběr peněz pouze na základě sdělení tohoto čísla a nevyžaduje již v takovém případě dohodnuté heslo. Používejte služeb Western Union a Money Gram pouze v případě, že kupujícímu důvěřujete a nikdy nesdělujte předčasně heslo a číslo peněžního převodu. Sofistikovaného scammera není lehké odhalit ani za pomoci specializovaných firem. Na trhu se však naštěstí vyskytuje převážná většina podvodníků, jejichž odhalení nevyžaduje více, než dostupné informační zdroje.

Pokračování na: Jak se v Číně nenechat podvést II.

Potřebujete konzultovat svůj podnikatelský záměr s Čínou?

Ozvěte se nám a domluvíme se na spolupráci.

Kontaktujte nás
2024 © SINOVIA CONSULT s. r. o.
Webdesign: HexaDesign Realizace: Studio digitálních řešení
TOPlist